História

Oddiel karate TJ Sokol Žilina, vznikol v roku 1991. Dovtedy dlhé roky fungoval ako súčasť TJ Slovan Malá Fatra pod vedením trénerov Milana Radolca a Jána Rieckeho. Mládež, inšpirovaná množstvom akčných filmov a hercov, sa húfne prihlasovala na karate. V rokoch 1991 - 1992 sa počet nových cvičencov pohyboval okolo 100 a ich vek od 12 rokov vyššie.

Od roku 1994 nastúpila ďalšia generácia trénerov - Róbert Melo a Peter Pacík, avšak obaja sa postupom času začali viac venovať kickboxu.
 
V roku 1998 sa začali angažovať tréneri Ľuboš Cigánik, Martina Hodoňová a o niekoľko rokov neskôr aj Martin Beňo. O karate sa v tom čase začala zaujímať výrazne mladšia generácia 8-12 ročných cvičencov. Dnes už sú to predovšetkým 6-10 roční záujemcovia.
 
Od konca deväťdesiatych rokov urobilo karate na Slovensku postupnú premenu z tradičného tvrdého karate na jeho čisto športovú podobu. Preto sa aj tréningové metódy museli od základu zmeniť. Prvé súťažné úspechy novej sokolskej mládeže na seba dlho nenechali čakať.
 
Pozri si výber súťažných výsledkov 2001-2005 a aktuálne výsledky nášho oddielu karate.